Mazā dzejas akadēmija

MAZĀ DZEJAS AKADĒMIJA

Fakultatīvs: “Mazā dzejas akadēmija” skolas bibliotēkā

Dalībnieki: 7.-9. klašu skolēni (interesenti)

Mērķis: lasīt citu autoru dzeju, diskutēt par dzeju un tās radīšanas procesiem, rakstīt dzeju, spēlēties ar dzeju, dalīties pieredzē

Laiks: 2 mācību stundas nedēļā

Nodarbības vadīs: bibliotekāre Laura Andersone

Nodarbībās plānots lasīt, rakstīt un diskutēt par dzeju (un ne tikai!) citādā atmosfērā, daloties pieredzē. Uzsvars ir uz pašu tekstu radīšanu ar spēļu un uzdevumu palīdzību, atklājot dažādus ceļus, kā darboties.


Pieteikšanās: raksti vēstuli e-klasē (Laurai Andersonei) vai atnāc piesakies skolas bibliotēkā.

Bērnu, jauniešu un vecāku žurija - Lasi un vērtē '21


Skolas bibliotēka aicina lasītājus turpināt dalību vai pievienoties Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra organizētajai lasīšanas veicināšanas programmai "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021".

Līdz 2022.gada janvārim žūrijas dalībniekiem jāizlasa 6 grāmatas no 28 grāmatu kolekcijas un jāaizpilda elektroniskā grāmatu novērtēšanas anketa, par ko dalībnieks saņem balviņu.

Dalībnieki drīkst mainīt ieteikto vecumgrupu un brīvi izvēlēties grāmatas no kolekcijas kopējā piedāvājuma.

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021” grāmatu kolekcija ir pieejama skolas bibliotēkā.

Anketas aicinām aizpildīt skolas bibliotēkā (darbadienās 9.00-16.00).

 

 

Lasi un vērtē '20

 

Skolas bibliotēka aicina lasītājus turpināt dalību vai pievienoties lasīšanas veicināšanas programmai "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020".

 

Informējam, ka “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” grāmatu lasīšanas un vērtēšanas laiks ir pagarināts līdz 28. februārim.

 

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” grāmatu kolekcija ir pieejama skolas bibliotēkā.

 

Anketas aicinām aizpildīt skolas bibliotēkā (P., C. 9.00-13.30; O., T., Pk. 9.00-16.00).

 

Skolotājas Valdas Mores grāmatzīmju izstāde

Bibliotēkā ir apskatāma mūsu skolas skolotājas Valdas Mores grāmatzīmju kolekcija. Izstādē var aplūkot dažādu materiālu grāmatzīmes – no papīra un koka, no plastmasas, un metāla, no auduma un ādas. Grāmatzīmes ir gan Latvijā iegādātas, gan atceļojušas no dažādām pasaules vietām – sākot ar vairākām Eiropas un Āzijas valstīm, beidzot ar valstīm no Ziemeļamerikas un Āfrikas kontinenta. Grāmatzīmju kolekcija sastāv no teju 200 grāmatzīmēm, izstādē apskatāma lielākā daļa kolekcijas – vairāk nekā 150 grāmatzīmes.

 

Skolotājas Sanitas Arājas rokdarbu izstāde

 

 

Bibliotēkā ir apskatāma mūsu skolas skolotājas Sanitas Arājas rokdarbu izstāde. Izstādē var aplūkot izšuvumus krustdūrienā, kas iestrādāti dažādos priekšmetos - grāmatzīmēs un kastītēs, eglīšu rotājumos un gleznās, galdautā un priekšautā, u.c. Darbi tapuši vairāku gadu garumā, vairums no tiem ir tikuši dāvināti.

 

Rokdarbu izstāde bibliotēkā

 

 

Radošuma nedēļas ietvaros skolas bibliotēkā ir apskatāma 5.-9. klašu skolēnu rokdarbu izstāde. Koši spilveni, krāsainas šalles, raibas čībiņas un maciņi būs apskatāmi visu nedēļu.

 

Izstāde "Kļūdies tā, lai citiem prieks!" skolas bibliotēkā

 

Atzīmējot Starptautiskās dzimtās valodas dienu, bibliotēkā apskatāma izstāde “Kļūdies tā, lai citiem prieks”.

 

Kuram gan nav gadījies piedzīvot amizantas situācijas, tā liekot pasmaidīt par dzīvi un kļūmīgiem mirkļiem. Tos, kuriem humors raisa pozitīvas emocijas, Latviešu valodas aģentūra 2017. gadā aicināja piedalīties stāstu un fotogrāfiju konkursā “Kļūdies tā, lai citiem prieks”. Konkursa mērķis bija rosināt saskatīt apkārtējā vidē esošās valodas zīmes, kas piesaista uzmanību ar neparastām vārdu spēlēm, asociācijām, liek pasmaidīt un priecāties par valodas tēlainību, vides zīmju autoru jaušu vai nejaušu radošumu.

 

Starptautisko dzimtās valodas dienu atzīmē 21. februārī.

 

Izstāde apskatāma no 17.februāra līdz 13.martam.

 

Agneses Rudzītes izstāde "Lupatgleznas" skolas bibliotēkā

 

Izstāde ”Lupatgleznas” ir rezultāts Eiropas kultūras mantojuma un dzejas dienu notikumam ”Vertikāle 5”, kas norisinājās 2019.gada septembrī Liepājas Sv.Trīsvienības katedrālē. Dzejas, mūzikas, mākslas un gaismas kopdarbā – performancē piedalījās dzejnieku grupa ”KIP” – Laura Andersone, Gunita Boka, Inta Kampara, Gundega Rezevska, Gunta Šnipke un Sandra Vensko, kā arī mūziķu apvienība ”Schola Trinitatis” un māksliniece Agnese Rudzīte.

Lasīt tālāk: Agneses Rudzītes izstāde "Lupatgleznas" skolas bibliotēkā

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensība ir klāt!

 

Jau trešo gadu Latvijā norisinās skaļās lasīšanas sacensība, kurā piedalās arī mūsu skolas 6. klašu skolēni.

Šogad par iekļūšanu reģionālajā finālā sacentās astoņi dalībnieki. Žūrija noklausījās fragmentus no jauniešu iecienītajām grāmatām – K.Vinjes “Kamilla un Zaglis”, M.Runguļa “Pastaiga mirušo pilsētā”, Ž.Vilsones “Miskastes bērns”, A.Neiburgas “Melnais caurums”, A.Jundzes “Kristofers un ēnu ordenis”, kā arī latviešu tautas pasaku “Pilsētas pele un lauku pele”.

Par uzvarētājām kļuva Aneta (6.D) un Sofija (6.A). Reģionālajā sacensībā piedalīsies Sofija, kur lasīs fragmentu no A.Naneti stāsta “Mans vectēvs bija ķiršu koks”.

 

 

 

 

 

 

Adventa laiks bibliotēkā

Adventa laiks ir mierīgs un kluss laiks pirms Ziemassvētkiem. Domājot par svētku svinēšanu un savu mīļo iepriecināšanu, skolas bibliotēka aicina katru šajā laikā atrast laiku gaišajam un siltajam arī ikdienā. Ziemassvētku laiks ir labo darbu laiks, tāpēc biblotēkā ir neliels Labo darbu Adventa kalendārs, kas pačukst priekšā, kādu mazu labo darbiņu varētu katru dienu līdz Ziemassvētkiem veikt. Līdzās brīvbrīža stūrītim Adventa laikā darbojas arī Spēļu galds (katru dienu 9.00-15.00), aicnot jautri pavadīt kopā laiku ar draugiem, reizē arī atgādinot, ka bibliotēka tomēr ir un paliek skolas "klusais stūrītis". Skolas bibliotēka novēl katram brīnumu šājā labestības laikā!

 

 

Brīvbrīdis Ziemassvētkus gaidot

 

 

Mierīgajā Adventa laikā, sagaidot Ziemassvētkus un ziemas brīvdienas, skolas bibliotēkā ir iespēja izmantot "Brīvbrīdis" stūrīti, kur var lasīt un mācīties Ziemassvētku dzejoļus, pasakas un dziesmas, kā arī nedaudz radoši pavadīt brīvo laiku zīmējot un minot.

 

Ziemassvētki - izstāde skolas bibliotēkā

 

 

Decembra mēnesī skolas bibliotēkā apskatāma izstāde "Pasaules reliģijas. Kristietība. Ziemassvētki. Ziemas saulgrieži", kas sniedz ieskatu šo svētku svinēšanā gan pasaulē, gan Latvijā un atgādina, kas ir šo svētku simboli, paražas un tradīcijas.

 

Bibliotēkā apskatāmas 2. B klases veidotās recepšu grāmatas

 

 

Svinot Latvijas dzimšanas dienu un sagaidot Adventa laiku, 2.B klases skolēni ir cītīgi strādājuši un izgatavojuši recepšu grāmatas. Visbiežāk grāmatās atrodamas saldumu un dažādu našķu receptes, kas noderēs ikvienam svētku galdam. Recepšu grāmatas var aplūkot skolas bibliotēkā.

 

 

 

Akcijas “Zvaigzne austrumos” fotoizstāde skolas bibliotēkā

 

 

Līdz Ziemassvētkiem skolas bibliotēkā apskatāma fotoizstāde “Lai labie darbi turpinās!”, kura atspoguļo akcijas “Zvaigzne austrumos” darbību pagājušā gadā Jordānijā un Gruzijā.

 

 

“Zvaigzne austrumos” mūsu skolā

 

 

Adventa laika sākumā Latvijā sesto gadu norisinās labdarības akcija “Zvaigzne austrumos”. Arī mūsu skolas skolēni aktīvi iesaistās šajā akcijā. Visaktīvākie ir skolotājas Rutas Rences, Sanitas Arājas un Vairas Krūmiņas skolēni. Šogad akcijas dibinātājs Pēteris Eisāns viesojās mūsu skolā, lai pastāstītu par “Zvaigzne austrumos” izveidošanu un norisi, sakot paldies mūsu skolas skolēniem un skolotājām par sadarbību un aicinot piedalīties arī turpmāk.

Bibliotēkā apskatāmas 2. B klases veidotās 'Sēņu grāmatas'

 

2.B klases skolēni rudens brīvdienas pavadīja cītīgi darbojoties. Šajās dienās viņi veidoja personīgās Sēņu grāmatas. Katra grāmatiņa ir radoša, individuāla un neatkārtojama. Grāmatiņās iespējams uzzināt daudz noderīgu faktu gan par ēdamajām, gan indīgajām sēnēm. Darbi ir apskatāmi skolas bibliotēkā.

 

 

 

 

Veronikas Budreckas rudens darbu izstāde

 

 

Oktobra un novembra mēnesī skolas bibliotēkā apskatāma skolotājas Veronikas Budreckas rudens darbu izstāde. Šī ir jau trešā skolotājas Veronikas gleznu izstāde skolas bibliotēkā.

 

 

Sveicieni Skolotāju dienā!

 

 

Skolas bibliotēka sveic visus skolotājus Skolotāju dienā!

 

Eiropas valodu diena - 26. septembris

 

 

Eiropas valodu diena

 

Skolas bibliotēkā var uzzināt interesantus faktus par valodām.

 

Eiropas Valodu diena ir Eiropas Padomes (Strasbūrā) iniciatīva un kopš 2001. gada tiek svinēta 26. septembrī.

 

800 miljoni eiropiešu no Eiropas Padomē pārstāvētajām 47 dalībvalstīm tiek mudināti savas dzīves laikā apgūt pēc iespējas vairāk valodu: gan izglītības iestādēs, gan pašmācības ceļā. Eiropas Padome ir pārliecināta, ka daudzvalodība ir līdzeklis labākai starpkultūru sapratnei un tā ir mūsu kontinenta kultūras mantojuma galvenā sastāvdaļa. Tāpēc arī Eiropas Padome iestājas par plurilingvismu Eiropā.

 

Bibliotēka aicina piedalīties "Lasi un vērtē '19"

 

 

Skolas bibliotēka aicina lasītājus turpināt dalību vai pievienoties lasīšanas veicināšanas programmai "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019".

 

 

"Dzejas izstāde" bibliotēkā

 

 

Dzejas dienu ietvaros septembra mēnesī skolas bibliotēkā apskatāma "Dzejas izstāde".

 

Dzejas dienas Liepājā

 

Dzejas dienas Liepājā 7. - 14. septembrim.

Dzejas dienu programma pieejama skolas bibliotēkā vai Liepājas Centrālās zinātnsikās bibliotēkas mājaslapā http://www.liepajasczb.lv/lv/

 

Zinību diena

 

 

Skolas bibliotēka sveic visus jaunajā mācību gadā!

Tēva diena

 

 

Šogad Latvijā Tēva dienu svin 8. septembrī.

 

 

Izskanot Pēdējam zvanam, bibliotēkā tiek atklāts Absolventu grāmatu plaukts.

 

Skolas jubilejas gadā bibliotēkā tiek atklāts Absolventu grāmatu plaukts. Pirmās grāmatas Absolventu grāmatu plauktam 17. maijā iedāvināja devīto klašu skolēni un audzinātāji.

Lieldienas interesantos faktos

 

Pirmssvētku laikā bibliotēkā var iepazīties ar interesantiem faktiem un notikumiem par Lieldienām.

 

Nacionālās skaļās lasīšanas 3. solis-fināls reģionā

 

 

5. aprīlī bibliotēkā Vecliepājas rūķis norisinājās Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības  reģionālais fināls, kurā piedalījās 17 labākie lasītāji no visa Liepājas reģiona. Mūsu skolas skaļās lasīšanas čempione, 6. klases skolniece, Dārta lasīja Andrusa Kivirehka pasaku Karote pirāte. Dārta iekļuva uzvarētāju trijniekā saņemot īpašu žūrijas uzslavu un atzinību.

 

Izstāde: Esteres Ažēnas cianotipijas foto izstāde "Zilais putenis" skolas bibliotēkā

 

Aprīļa un maija mēnesī bibliotēkā apskatāma mūsu skolas 9. klases skolnieces Esteres Ažēnas  foto izstāde "Zilais putenis". Estere jau trešo gadu nodarbojas ar foto mākslu, apmeklējot  foto pulciņu "Abpus" Bērnu un jaunatnes centrā "Laumiņa" pie pasniedzēja  Aivara Rozenbaha. Februārī un martā izstāde bija aplūkojama Valtera bibliotēkā, šī ir Esteres pirmā personālizstāde. Līdz šim Estere ir piedalījusies kopizstādēs BJC "Vaduguns" (2018.g.) un 47. Starptautiskajā  bērnu mākslas konkursizstādē "Lidice 2019", kuras pirmā kārta norisinājās tepat Liepājā "Olimpiskajā centrā". Esteres darbs tika izvirzīts dalībai Lidicē (Čehijā).

 

 

Cianotipija (cyan - no grieķu valodas "tumši zila viela" ) ir viena no tā sauktajām alternatīvajām (ne-sudraba) fotogrāfijas drukas  tehnikām. pirmās cianotipijas ieguva  angļu astronoms Džons Heršels 1842. gada vasarā. Atklājums sekoja Henrija Talbota 1839. gada paziņojumam par sudraba procesa izgudrošanu  un sākotnēji bija paredzēts tā saukto fotogrammu veidošanai. Līdz pat 20. gadsimta vidum cianotipiju līdztekus citiem līdzīgiem reprografijas procesiem arhitekti un inženieri izmantoja, lai pavairotu uz pauspapīra zīmētus rasējumus.

Atcerēties: Izsūtījums. Sibīrija.

 

 

Šodien, atceroties 25. marta notikumus 1949. gadā, bibliotēkā var aplūkot grāmatas, kuru tematika ir izsūtījums un Sibīrija, un ieklausīties rakstnieces Andras Manfeldes grāmatas "Zemnīcas bērni" lasījumā par šiem vēsturiskajiem notikumiem.

 

 

Aklais randiņš ar grāmatu noslēdzies

 

"Aklais randiņš ar grāmatu" ir noslēdzies. Bibliotēkā var apskatīt izlasīto grāmatu zīmējumu izstādi (sākumskolas klašu skolēnu zīmējumi) un arī redzēt visu izlasīto grāmatu novērtējumu (gan sākumskolas, gan pamatskolas, gan vidusskolas posmā). Atgādinām, ka vēl joprojām ir iespējams aizpildīt anketu par izlasīto (vai kā dažos gadījumos - neizlasīto) grāmatu.

 

Pasaules dzejas diena

 

21. martā visā pasaulē atzīmē Pasaules dzejas dienu.

 

Madara Gruntmane (dzejniece, grāmatas "Narkozes" autore): To, ka dzeja ir daļa no manas pasaules, sapratu jau bērnībā. Mēs ar mammu dzīvojām 5 m2 mazā istabiņā, un mana vieta, kur rotaļāties, bija mazs grīdas pleķītis pie grāmatplaukta. Atceros sevi skaļi lasām pieaugušo dzejas grāmatas, iztēlojoties, ka esmu aktrise. Šodien dzeja man ir sarunbiedrs un draugs. Tas ir veids, kurā apjaušu, ka neesmu viena.

 

 

 

Jānis Tomašs (dzejnieks, grāmatas "Melnie darba cimdi" autors): Tas ir viens no veidiem, kā var dzīvot. Veids, kā es attaisnoju savu eksistenci. Dzeja ir aukstais ierocis, citreiz – tavs siltais klēpis. Telpa, kurā es jūtos komfortabli. Labs veids, kā iztērēt man piešķirto laiku. Dzeja ir viela, kuru var pārmērīgi lietot, nebaidoties sabojāt savu veselību.

 

(Materiāls no: https://www.janisroze.lv/lv/news/pasaules-dzejas-diena.html)

Izstāde: Liepājai 394.

 

Atzīmējot Liepājas 394. dzimšanas dienu, skolas bibliotēkā skatāma un lasāma izstāde - Liepājas dzejnieki un Liepājas skartie savai pilsētai.

 

Mīlestības svētku radošā darbnīca

 

14. februārī skolas bibliotēkā sāk darboties Mīlestības svētku radošā darbnīca.

 

Aklais randiņš ar grāmatu - skolas bibliotēkā

 

 

Februārī skolas bibliotēka aicina uz aklo randiņu ar grāmatu. Lasītājs pēc grāmatas izlasīšas sniedz savu grāmatas vērtējumu un/vai ieteikumu (nelielas anketas vai zīmējuma veidā atbilstoši vecuma grupai). Grāmatas gaida tikšanos gan ar sākumskolas un pamatskolas skolēniem, gan ar vidusskolēniem un skolotājiem!

Lasīt tālāk: Aklais randiņš ar grāmatu - skolas bibliotēkā

Izstāde: Veronikas Budreckas ziedu izstāde

Februāra mēnesī bibliotēkā ir apskatāma Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas skolotājas Veronikas Budreckas gleznu izstāde ar ziedu motīviem.

Sveču dienas radošā darbnīca bibliotēkā

 

Februāra mēneša sākumā bibliotēka atzīmē sveču dienu radošajā darbnīcā - izkrāso savu svecīti

 

6. klases skolēni lasa un zīmē

Bibliotēkā apskatāma grāmatu ilustrāciju izstāde, kuru veidojuši 6. A klases skolēni. Katrs izvēlējies grāmatu, par kuru stāstīt Valsts diagnosticējošajā darbā 14. februārī.

Izstāde: Veronikas Budreckas gleznas

Janvāra un februāra mēnesī bibliotēkā ir apskatāma DALP 5. vidusskolas skolotājas Veronikas Budreckas gleznu izstāde ziemas noskaņās. 

 

Bibliotēkā turpina darboties Ziemassvētku darbnīca

Katram sava Ziemassvētku eglīte. 

 

Decembra mēnesī bibliotēkā turpina darboties Ziemassvētku radošā darbnīca - Uzzīmē savu Ziemassvētku eglīti. 

 

 

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības 1.solis ir sperts

Skaļā lasīšana bibliotēkā

 

Jau otro gadu visā valstī norisinās Latvijas Nacionālās bibliotēkas rosinātā Skaļās lasīšanas sacensība 11-12 gadus veciem bērniem.

14. decembrī skolas kārta notika mūsu bibliotēkā. Tajā piedalījās desmit 6.klašu skolēni, kuri lasīja fragmentus no savām iemīļotajām grāmatām.

Dalībnieku lasījumi bija tik līdzvērtīgi, ka žūrija izlēma organizēt papildus pārbaudījumu – sveša teksta lasīšanu, lai izlemtu, kurš pārstāvēs skolu reģionālajā finālā. Uzvarēja Kristians un Dārta.

Uz reģionālo finālu martā dosies Dārta, lai sacenstos par iespēju piedalīties nacionālajā finālā, kurš norisināsies maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

 

Radošā darbnīca - Uzzīmē savu Ziemassvētku eglīti!

Radošā darbnīca bibliotēkā.

 

Ziemassvētku laikā decembra mēnesī bibliotēkā ir iespēja radošajā darbnīcā uzzīmēt savu Ziemassvētku eglīti. Atrodi sev visinteresntāko un piemērotāko eglītes dizainu (vari izmantot esošos paraugus) un uzzīmē to!

Izstāde: Ziemassvētku tradīcijas. Svētku egle.

Ziemassvētku laiks bibliotēkā.

 

Decembra mēnesī bibliotēkā ir iespējams aplūkot Ziemassvētkiem veltītu izstādi "Ziemassvētku tradīcijas. Svētku egle". Izstāde dod ieskatu koka un Ziemassvētku eglītes rotāšanas tradīcijās, kā arī atgādina par dziesmām un dzejoļiem, kuros apdziedāta vai cildināta eglīte. 

Izstāde: Valsts un nacionālie simboli.

 

Latvijas nedēļa bibliotēkā. 

 

Novembra mēnesī bibliotēkā ir iespējams aplūkot Latvijas dzimšanas dienai veltītu

izstādi "Valsts un nacionālie simboli".

 

Izstāde: 100 rindas Latvijai...

 

Latvijas nedēļa bibliotēkā.

 

Novembra mēnesī bibliotēkā ir iespējams aplūkot Latvijas dzimšanas dienai veltītu izstādi "100 rindas Latvijai..."

 

 

Izstāde

Bibliotēkā ir apskatāma DALP 5. vidusskolas absolventes Līgas Evaldsones foto gleznu izstāde. 

 

Skolai 80. Salidojums.

19. oktobrī

no plkst. 20.00 līdz 22.00 

skolas bibliotēka aicina:

 

 

  • 20.00 – 22.00

absolventes Līgas Evaldsones foto gleznu izstāde

  • 20.00 – 21.00

absolventu koncerts:

* Atis Krieviņš (klavieres)

* Katrīna Kabiņecka (balss) un Miks Akots (ģitāra)

* Mareks Radzēvičs (čells)

  • 21.15 – 22.00

brīvās klavieres jeb sadziedāšanās klavieru pavadījumā

 

 

Partneri: twitter
Partneri: moodle
Partneri: e-klase
Partneri: visc
Partneri: izm
Partneri: lip
Partneri: drošs-internets
Partneri: valsts-bērnu-tiesību-aizsardzības-inspekcija
Partneri: radošuma-pils
Partneri: dsd
Partneri: junior-achievement
Partneri: afs
Partneri: atbalsts
Partneri: prakse-lv
Partneri: pumpurs